<p>აღნიშნული კვლევა სწავლობს აშშ-ს როლს ჩინეთის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში (მსო-ში) გაწევრიანების პროცესში 1990-იან წლებში. ძირითადი კვლევითი კითხვა ეხება იმას, თუ რატომ შეუწყო აშშ-მ ხელი ჩინეთის ინტეგრირებას მსო-ში, ქვეყნის სწრაფად მზარდი ეკონომიკური პოტენციალისა და მილიარდზე მეტი მოსახლეობის მიუხედავად. აღნიშნული საკითხის კვლევა განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს იმ გარემოების ფონზე, რომ 90-იან წლებში მიღებული გადაწყვეტილება დღემდე განსაზღვრავს სინო-ამერიკულ ურთიერთობებს. მორიგი დამსახურება კი იმაში მდგომარეობს, რომ ქართულ აკადემიურ სივრცეში, აღნიშნული საკითხის ირგვლივ არანაირი ლიტერატურა არ მოიპოვება კვლევა ეფუძნება თვისებრივ მეთოდებს და მრავალფეროვან წყაროებს: სამთავრობო ანგარიშებს, კონგრესის დოკუმენტებს, ექსპერტების ინტერვიუებს, მემუარებს, ოფიციალურ სტატისტიკასა და მედია წყაროებს. ანალიზი განხორციელდა კონტენტ-ანალიზის, დისკურსული ანალიზის, ისტორიული ანალიზისა და შემთხვევათა შესწავლის საშუალებით. ასევე გამოყენებულ იქნა ჩაღრმავებული ინტერვიუ კვლევაში აღწერილ პროცესებში უშუალოდ ჩართულ პირთან. კვლევის მიგნებები მიუთითებს, რომ აშშ-ს პოლიტიკა ჩინეთის მიმართ განიცდიდა შიდასახელმწიფოებრივი და გარე ფაქტორების ზემოქმედებას, რომელთა გავლენის ქვეშ შემუშავდა საგარეო პოლიტიკური კურსი, რომლის უმთავრეს მიზნებს კონკურენტებისთვის ჩინეთის ბაზარზე წვდომის შეზღუდვა, ჩინეთზე ზეგავლენის მოხდენა, მისი წესებზე დაფუძნებულ ორგანიზაციაში გაწევრიანებით და აშშ-ს ეკონომიკური უპირატესობის შენარჩუნება წარმოადგენდა. აღნიშნული ნაშრომი იძლევა მნიშვნელოვან ხედვას სინო-ამერიკული ურთიერთობების დინამიკის, გადაწყვეტილების მიღების კომპლექსურობისა და წარსულის ანალიზის მნიშვნელობაზე აწმყოსა და მომავალში.</p>
სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება პოსტსაბჭოთა სივრცეში საქართველოს უმაღლესი განათლების მაგალითზე
<p>წინამდებარე თვისებრივი კვლევა იკვლევს სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების (SCL) მიდგომას საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში და იყენებს ევრისტიკულ კვლევას, როგორც მეთოდოლოგიას. მონაცემები შეგროვდა სიღრმისეული ინტერვიუების მეშვეობით სხვადასხვა უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალისგან. კვლევა აჩვენებს, რომ SCL-ის ძირითადი პრინციპები &mdash; როგორიცაა პერსონალიზაცია, აქტიური სწავლება, პრაქტიკული აქტუალობა და ლექტორის, როგორც ფასილიტატორის როლი &mdash; კარგად არის გაგებული, თუმცა მათი განხორციელება დაწესებულებებს შორის არათანმიმდევრულია. კერძო უნივერსიტეტები SCL-ს უფრო წარმატებულად ახორციელებენ მოქნილი სტრუქტურებისა და უკეთესი რესურსების წყალობით, ხოლო საჯარო უნივერსიტეტები ჯერ კიდევ პრაქტიკული სირთულეების წინაშე დგანან. SCL-ის უპირატესობები მოიცავს პიროვნული განვითარების გაძლიერებას, მოტივაციის ზრდასა და ტრანსფერული უნარების გაუმჯობესებას. თუმცა, გამოწვევები კვლავ არსებობს, მათ შორის შრომის ბაზართან სუსტი თანამშრომლობა, ინფრასტრუქტურული ხარვეზები, ტრადიციული აკადემიური კულტურა და სტუდენტთა არასათანადო მომზადების დონე. კვლევა ხაზს უსვამს ინსტიტუციური მხარდაჭერის, ტექნოლოგიური ინტეგრაციისა და თანამედროვე სტუდენტური სერვისების მნიშვნელობას SCL-ის წარმატების უზრუნველსაყოფად.</p>
საბჭოური რეალობის, როგორც კოლექტიური ტრავმის ინსპირაციის, ლიტერატურული რეფლექსია (ოთარ ჩხეიძის „გამოცხადებაი“)
მარიამ მირესაშვილი
<p>ქართულ ლიტერატურულ დისკურსში ტრავმული მეხსიერების, როგორც საბჭოური ტოტალიტარული რეჟიმის მემკვიდრეობის გამოვლენის კვლევა, ძალზედ მნიშვნელოვანია. საბჭოთა იმპერიის დაშლის შემდგომ (1991წ.), ქართულ მწერლობას (ცხადია, ჰუმანიტარული მეცნიერებების წარმომადგენლებთან ერთად), ობიექტურად უნდა შეეფასებინა მნიშვნელოვანი სოციოკულტურული მოვლენა - კოლონიური სისტემის დაშლა და პოსტკოლონიური სივრცის შექმნა; გაეაზრებინა საბჭოური რეალობის, როგორც კოლექტიური ტრავმის ინსპირაციის, კონცეპტები. იმის გათვალისწინებით, რომ 1990-იან წლებამდე საქართველო საბჭოთა იმპერიის/სსრკ-ს ერთ-ერთ მოკავშირე რესპუბლიკას წარმოადგენდა, აღნიშნული პერიოდის ქართულ მწერლობაში ტრავმული მეხსიერების, კოლექტიური ტრავმის მახასიათებლები უფრო &bdquo;რუსულ კვალს&ldquo; მიყვება. ამ საკითხს დაწვრილებით შევეხებით ოთარ ჩხეიძის რომანზე - &bdquo;გამოცხადებაი&ldquo; - მსჯელობისას; არგუმენტირებულად წარმოვაჩენთ, რომ ავტორი ერის კულტურულ/კოლექტიურ ტრავმად განიხილავს 1956 წლის 9 მარტს დატრიალებულ ტრაგედიას - მშვიდობიანი მომიტინგეების დახვრეტას ტოტალიტარული რეჟიმის მიერ. ამ ფაქტმა, როგორც კოლექტიური ტრავმის გამოვლენამ, კარდინალურად შეცვალა საქართველოს პოლიტიკურსოციალური ცხოვრების ფუნდამენტური პრინციპები, დაარღვია ადამიანთა შორის არსებული კავშირები, შეასუსტა სოციალური ერთობა. კვლევამ წარმოაჩინა, რომ აღნიშნულ პერიოდში შექმნილი ნარატივების განლაგებით მათ სპეციფიკურ ისტორიულ და კულტურულ კონტექსტში, რელევანტური პასუხი გაეცემა კითხვას, თუ როგორ ახდენდა გავლენას გარე ფაქტორები კოლექტიური ტრავმის წარმოდგენაზე და როგორ შეუწყო ხელი ამ ნარატივებმა ქართულ საზოგადოებაში ფართო სოციალურ დიალოგს.</p>