სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება პოსტსაბჭოთა სივრცეში საქართველოს უმაღლესი განათლების მაგალითზე
ავტორი : ნათია გეგელაშვილი 06/02/2026
წინამდებარე თვისებრივი კვლევა იკვლევს სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების (SCL) მიდგომას საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში და იყენებს ევრისტიკულ კვლევას, როგორც მეთოდოლოგიას. მონაცემები შეგროვდა სიღრმისეული ინტერვიუების მეშვეობით სხვადასხვა უნივერსიტეტის აკადემიური პერსონალისგან. კვლევა აჩვენებს, რომ SCL-ის ძირითადი პრინციპები — როგორიცაა პერსონალიზაცია, აქტიური სწავლება, პრაქტიკული აქტუალობა და ლექტორის, როგორც ფასილიტატორის როლი — კარგად არის გაგებული, თუმცა მათი განხორციელება დაწესებულებებს შორის არათანმიმდევრულია. კერძო უნივერსიტეტები SCL-ს უფრო წარმატებულად ახორციელებენ მოქნილი სტრუქტურებისა და უკეთესი რესურსების წყალობით, ხოლო საჯარო უნივერსიტეტები ჯერ კიდევ პრაქტიკული სირთულეების წინაშე დგანან. SCL-ის უპირატესობები მოიცავს პიროვნული განვითარების გაძლიერებას, მოტივაციის ზრდასა და ტრანსფერული უნარების გაუმჯობესებას. თუმცა, გამოწვევები კვლავ არსებობს, მათ შორის შრომის ბაზართან სუსტი თანამშრომლობა, ინფრასტრუქტურული ხარვეზები, ტრადიციული აკადემიური კულტურა და სტუდენტთა არასათანადო მომზადების დონე. კვლევა ხაზს უსვამს ინსტიტუციური მხარდაჭერის, ტექნოლოგიური ინტეგრაციისა და თანამედროვე სტუდენტური სერვისების მნიშვნელობას SCL-ის წარმატების უზრუნველსაყოფად.